هزینه تست اعتیاد معاینات بدو استخدام سال  1401 چقدر است؟

مصرف مواد مخدر و الکل علاوه بر اینکه ممکن است منجر به مخاطرات ایمنی و بهداشتی زیادی شود، کاهش بهره‌وری نیروی انسانی را نیز سبب می‌شود. از این رو بسیاری از کارفرمایان انجام تست اعتیاد برای استخدام را یکی از شروط به کارگیری افراد در سازمان خود می‌دانند.

که در معاینات بدو استخدام انجام میشود. مهم‌ترین راه‌های تشخیص اعتیاد از طریق نمونه ادرار، بزاق دهان، عرق بدن و آزمایش خون است. البته رایج‌ترین روش تست اعتیاد در ایران از طریق نمونه ادرار است.

 

آزمایش عدم اعتیاد چه مواردی سنجیده می‌شود؟

اینکه چه مواردی در آزمایش اعتیاد بررسی شود بسته به درخواست کارفرما و سازمان مربوطه در معرفی‌نامه متقاضی معاینات بدو استخدام ، ممکن است متفاوت باشد. تست رایج درخواستی اکثر سازمان‌ها آزمایش عدم اعتیاد سه‌گانه است. در مواردی ممکن است تست اعتیاد ده‌گانه و پنج‌گانه نیز تقاضا شود که هر یک از این تست‌ها شامل موارد زیر است:

  • تست اعتیاد ۱۰ گانه: شیشه، آمفتامین، گل، حشیش، ماریجوانا، علف، قرص‌های ترامادول، متادون، قرص‌های روانگردان، ایکس، قرص های آرام بخش
  • عدم اعتیاد ۵ گانه: مورفین، شیشه، متادون، ماری جوانا، حشیش
  • عدم اعتیاد ۳ گانه: آمفتامین، مت آمفتامین، مورفین

هزینه آزمایش اعتیاد سال 1401

تست اعتیاد سه گانه، پنج گانه و ده گانه هر کدام هزینه متفاوتی دارند. تست اعتیاد موادی مانند اعتیاد به مورفین و روانگردان‌ها با روش تست سه گانه انجام می‌شود. هزینه تست عدم اعتیاد سه گانه برای سال 1401 حدود 86 هزار تومان است. برخی از مشاغل که حساسیت بالایی دارند کارفرما درخواست انجام تست 10 گانه می‌دهد که هزینه بالاتری دارد.

همانطور که ذکر شد، آزمایش عدم اعتیاد از الزامات آزمایشات قبل از استخدام بسیاری از ارگان‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی است. لذا توجه شود که جهت انجام این تست ارائه معرفی نامه از سمت شرکت مربوطه به مراکز طب کار الزامی است. جهت اطلاع دقیق از هزینه، شرایط و مدارک لازم جهت آزمایش عدم اعتیاد بدو استخدام طب کار با ما در تماس باشید. طب کار پرانا روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸ صبح الی ۱۷ آماده پذیرش مراجعین محترم است.