شب یلدا 1400

شب چله یا  شب یلدا 1400 یکی از قدیمی ترین جشن های ایرانی است. این جشنواره طولانی ترین شب سال را جشن می گیرد و به دنبال آن روزهای طولانی تر در نیمکره شمالی که مصادف با انقلاب زمستانی است، برگزار می شود. یلدا زمان بین غروب آفتاب از 30 آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع خورشید در اول ژانویه (اولین روز زمستان) است. ریشه نام و سایر واژه‌های «یلدا» از کلمه سریانی ܝܠܕܐ به معنای «تولد» و «تولد» گرفته شده است. برای ادامه مطلب تاریخ و روز شب یلدا 1400 با ما همراه باشید.

 

شب یلدا 1400

تاریخ و روز شب یلدا 1400

شب یلدای امسال سه شنبه 30 آذر 1400 شمسی

مصادف با Tuesday, 21 December 2021 میلادی

و برابر با 16 جمادی الاولی 1443 قمری می باشد

فلسفه شب یلدا

فلسفه شب یلدا

حال به سراغ فلسه شب یلدا (تاریخچه شب یلدا) می رویم. جشن هایی که در این شب برگزار می شود یک سنت قدیمی است. مردمان قدیم که اساس زندگیشان کشاورزی بوده و در طول سال به فصول طبیعی و تضادها عادت کرده بودند، به دلیل تجربه و گذشت زمان، می توانستند با چرخش خورشید کار و فعالیت خود را انجام دهند. و تغییر فصول و طول و کوتاهی روز و شب. و جهت و حرکت و موقعیت ستارگان را تنظیم کنید. آنها متوجه شدند که در بعضی از روزها و فصول روزها بسیار زیاد می شود و در نتیجه در آن روزها می توانند از نور و نور خورشید بیشتری استفاده کنند. این عقیده پدید آمد که نور و روشنایی و درخشندگی خورشید نمادی خوب و پسندیده و در تضاد با تاریکی شب است.

اقوام باستانی از جمله آریایی‌ها از هند و ایران – هند و اروپایی‌ها دریافتند که کوتاه‌ترین روزها آخرین روز پاییز و اولین شب زمستان است و بلافاصله پس از آن روزها به تدریج طولانی‌تر و شب‌ها کوتاه‌تر می‌شوند. شب ولادت را خورشید (مهر) می نامیدند و آن را آغاز سال نامیدند. کریسمس مسیحی نیز ریشه در همین باور دارد.