استرس چگونه بر تغذیه اثر می‌گذارد

اضطراب و استرس اگرچه بخشی معمول و جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ماست، اما می تواند سلامت افراد را تحت تأثیر قرار دهد. در اثر کار زیاد و استرس و نگرانی عادت های ناسالمی در سبک زندگی ایجاد می­شوند که این عادت­ها نیز منجربه استرس بیشتر می­شوند و در نهایت یه چرخه معیوب ایجاد می­گردد. به عنوان مثال، زمانی که در کار یک موقیت ضرب­العجل ایجاد می­شود، ممکن است در مورد تغذیه خود انتخاب­های نامناسبی نظیر کافئین و مواد قندی داشته باشید تا روز خود را پیش ببرید.

متأسفانه این انتخاب‌ها می‌توانند در مدت طولانی منجربه تولید استرس بیشتر و مشکلات دیگری شود. در ادامه به چند عادت بد اشاره می‌کنیم که افراد وقتی که دچار استرس و آشفتگی می‌شوند به آنها روی می­آورند.

برای کاهش استرس و احساس آرامش بیشتر می توانید از مکمل های گیاهی آرامبخش استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر و تهیه این مکمل ها به داروخانه آنلاین مراجعه کنید.

عادت‌هایی که در اثر استرس ایجاد می‌شوند

زیاد قهوه نوشیدن

زمانی که از کار زیاد در محل کار خسته شده­اید و یا زمانی که خسته از کار به خانه برمی­گردید، احتمالا ترجیح می­دهید چند فنجان قهوه بنوشید تا از خستگی خود بکاهید.

اما بهتر است به یاد داشته باشید که کافئین زیاد می‌تواند موجب برهم خوردن تمرکز شده، کارایی را پایین بیاورد، خواب را مختل کند و کورتیزول را بالا ببرد.

حذف یک وعده‌ی غذایی

زمانی که دچار مشغله کاری زیادی می شویم و مسئولیت های زیادی برعهده ما قرار می گیرد، معمولا غذ خوردن را در اولویت خود قرار نمی دهیم. به عنوان مثال، صبح ها به دلیل عجله داشتن ممکن است از خوردن صبحانه منصرف شویم یا به دلیل عجله در تحویل یک پروژه خوردن نهار را کنار بگذاریم.

برای اینکه از رسیدن مواد مغذی به بدن خود، حتی با وجود مشغله کاری مطمئن شوید، می توانید از مکمل های غذایی استفاده کنید. برای تهیه این مکمل ها و دریافت مشاوره در مورد آنها به داروخانه اینترنتی مراجعه کنید.

هیجانی خوردن

غذا خوردن ناشی از هیجان یکی از مسائلی است که در اثر استرس اتفاق می افتد. به این معنی که زمانی که استرس داریم بدون اینکه گرسنه باشیم و فقط به خاطر حس خوبی که به ما می دهد، غذا می خوریم.

خوردن غذاهای نامناسب

در افرادی که دچار استرس هستند هورمون کورتیزول افزایش یافته و موجب می­شود تمایل بیشتری به خوردن غذاهای چرب، شیرین و شور داشته باشند. به همین علت این افراد بیشتر سراغ چیپس، بستنی و سایر تنقلات نظیر آنها می روند.

ننوشیدن آب و مایعات کافی

گاهی اوقات به خاطر مشغله کاری و استرس ناشی از آن حتی نوشیدن آب و سایر مایعات را نیز فراموش می کنیم.

خوردن فست‌فود

امروزه به دلیل مشغله کاری و دسترسی راحت به غذاهای فست فود، مصرف این غذاها بسیار رایج شده است. چون رفتن به رستوران و سفارش این غذاها بسیار ساده تر و بی دردسرتر از آماده سازی غذا در خانه است. اما مشکل این غذاها علاوه بر گران بودن آنها، ناسالم بودنشان نیز می باشد.

رژیم‌های نادرست

افزایش وزن ناشی از استرس و تغذیه نادرست در بسیاری از افراد موجب می شود کمتر از میزان نیاز خود غذا خورده و تصمیم بر پیروی از رژیم های ناسالم و مخرب بگیرند. رژیم های غذایی که فاقد میوه، سبزیجات، پروتئین و کربوهیدرات های سالم نباشد به سلامت بدن آسیب رسانده و در مدت طولانی عوارض بدی از خود به جای می گذارند. اگرچه ممکن است در کوتاه مدت، سودمند واقع شوند.

تغذیه نادرست می تواند منجربه تضعیف سیستم ایمنی بدن شده و احتمال ابتلا به بیماری های مختلف را افزایش دهد. بیماری نیز خود استرس را به همراه خواهد داشت و در نتیجه این چرخه مخرب ادامه پیدا می کند.

عدم تعادل قندخون

نخوردن غذای کافی و سالم و عدم دریافت مواد مغذی ضروری برای سلامت بدن، منجربه نوسان در قند خون می شود. این نوسانات نیز تغییرات خلقی، عدم تمرکز، خستگی و سایر پیامدهای منفی در کوتاه مدت و سایر مشکلات نظیر هایپرگلیسمی در بلند مدت را به همراه خواهد داشت.

در هر سنی که باشید می توانید در داروخانه اینترنتی با ارسال رایگان مکمل های مناسبی برای حفظ سلامتی خود و پیشگیری از انواع بیماری ها پیدا کنید.