آموزش خواندن و نوشتن

آموزش خواندن و نوشتن  رشد سنی هر کودکی باید متناسب با سن او باشد و نظام‌های آموزشی سراسر دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که بهترین سن برای یادگیری حروف الفبا حدود شش سالگی است.

بهترین راه برای ایجاد علاقه نوشتن در کودک این است که او را متقاعد کنید که نوشتن سرگرم کننده است و هدف از آن در میان گذاشتن افکار و احساسات خودمان با دیگران است.

آموزش خواندن و نوشتن به کودکان از اهمیت ویژه ای برخوردار است کودکان آینده را خواهند ساخت.

آموزش خواندن و نوشتن

به همین خاطر روشهای آموزش خواندن و نوشتن به کودکان هم بسیار مهم خواهد بود تا کودک علاوه بر یادگیری به خود یادگیری هم علاقمند شود.

در چند ماه پایانی نخستین سال تولد کودک، موتور مهارتی فرزند شما پیوسته در حال رشد است و به او کمک می‌کند که آماده در دست گرفتن مدادشمعی شود.

بعضی از کودکان نوپا در دوازده یا سیزده‌ماهگی می‌توانند کاغذ را خط‌خطی کنند ولی اگر کودک شما برای دستیابی به این توانایی به زمان بیشتری هم نیاز دارد مشکلی در کار نیست.

آموزش خواندن و نوشتن در دوران پیش دیستانی:

هرچه مهارت پیش‌دبستانی‌ها در استفاده از مداد و مدادشمعی بیشتر می‌شود، آن‌ها بیشتر به طراحی‌های دقیق‌تر و درست‌تر دست می‌زنند. بین دو تا پنج سالگی، فرزند شما یاد می‌گیرد خط‌های افقی بکشد، دایره و چهارگوش بکشد و آدم نقاشی کند.

او هنگامی که دبستان را شروع می‌کند، زود می‌آموزد که بخواند و بنویسد.

هنگامیکه نوبت به نوشتن واقعی می‌رسد، مهم‌ترین کاریکه می‌توانید انجام دهید این است که بگذارید فرزندتان به اندازه توانایی و سن خودش یاد بگیرد.

به نظر کارشناسان، «زیاده‌روی در آموزش حروف و اعداد به راحتی اتفاق می‌افتد» برای بریزلتون در کتاب خود نوشته است: «به نظر من، زمان‌بندی و سرعت در یادگیری، کمتر از علاقه خود کودک به یادگیری اهمیت دارد.

مطمئن شوید میل به یادگیری از سوی خود کودک باشد. کودکان در این سن حرف‌شنو هستند و وادار کردن آن‌ها به یادگیری اولیه خیلی راحت است اما این فشار بیش از آنکه سودمند باشد، آسیب‌رسان خواهد بود.

 

از راههای زیر می‌توانید او را هرچه بیشتر در این زمینه تشویق کنید:

  1. کودکتان می‌تواند با کشیدن تصاویر کتابی برای خود درست کند، داستانی برایتان بگوید و همین صفحات کتاب را به یکدیگر منگنه کند.
  2. همچنان که با او قدم می‌زنید تابلوهای خیابان را با صدای بلند بخوانید. اگر از شما پرسید که روی یکی از آنها چه نوشته شده می‌توانید به او کمک کنید تا از نظر آوایی صدای آن را بکشد.
  3. با هم لغت‌بازی کنید. مثلاً کلمه به من بگو چه کلمه‌ای شبیه کلمه” در” می‌باشد یا علاوه بر کلمه مامان چه لغت دیگری با حرف “م”  شروع می‌شود؟

 

نکته:

یادگیری الفبا قبل از مدرسه او را از کلاس و درس دل‌زده می‌کند و یادگیری را کند میکند

خواندن، نوشتن و حساب کردن جزء آموزش‌های دوره پیش‌دبستانی نیست و برای این دوره راهنمای فعالیت‌های آموزشی و پرورشی را داریم که بسیار مترقی است.